GUSTAF MALMQUIST, skulptur, gips, signerad.
Den fjättrade Andromeda. Höjd 213 cm.
Smärre skador, ytsmuts.
Gustaf Malmquist är främst känd för ryttarstatyn av Karl X Gustaf utanför Nordiska museet, Stockholm (1917) samt för gravmonumenten över konditorn Heinrich Robert Bern (1815-1902) (Berns salonger) på Norra begravningsplatsen, Stockholm (1902).