Mahognyfanerad. Rektangulär skiva, delvis klädd med grönt läder.Två hurtsar med vardera tre lådor. I sargen tre lådor. Längd 123, djup 62, höjd 75 cm.
Bruksslitage. Repor och märken. Avnötta partier på skrivyta. Skivan vilar något snett mot hurtsarna. Nyckel saknas.