KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Lilla Adam", ur Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra hälft.
Ben av betsad bok. Klädd med sammet. Brickmärkt. Sitthöjd 36. Bredd 73. Djup 70. Höjd 72 cm.
Smärre slitage. Senare klädsel.