KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, NK:s verkstäder Nyköping, 1900-talets andra hälft.
Stomme av ek och metall. Fast stoppad sits i mörk textil. Lös stoppad sist och rygg i mönstrad textil. Fällbar. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 30, djup 51, bredd 61 cm.
Slitage. Blekt. Fläckar. Skador. Saknar nackkudde.