SPEGEL, gustaviansk, signerad Niclas Meunier, Stockholm, 1700-talets slut.
Förgylld och bronserad. Skuren dekor av bland annat urna och girlander. Bredd 62. Höjd 145 cm.
Senare glas, renoverad.