ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 6 st, "Fanett", Edsbyverken, 1900-talets andra hälft.
Målad stomme, formpressad sits av teakfaner. Spjälad genombruten rygg. Sitthöjd ca 43 cm.
Slitage. Repor. Två stolar med ostadiga ryggar.