ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, "Wilman stolen", Wilh. Schaumans Fanerfabrik Ab. Formgiven 1956.
Bredd 46 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 75 cm.
Renoverade.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer