ERIK CHAMBERT, möbelgrupp, 3 delar, AB Chamberts Möbelfabrik, Norrköping, 1931.
Hallmöbel bestående av skåp, stol och spegel. Lackerade i ljusgrönt med målad dekor, byrån invändigt lackerad i korallrött. Stol höjd 84 cm. Byrå 72 x 35 cm. Spegel 86 x 47 cm. Stämpelmärkt Aktiebolaget Chamberts Möbelfabrik.
Slitage.
Erik Chambert (1902-1988) var formgivare och konstnär. Chambert arbetade under sin långa karriär främst som möbelarkitekt i familjeföretaget Chamberts Möbelfabrik i Norrköping. Chambert fick sitt genomslag genom utställningar som Stockholm 1930, Chicago 1933, Paris 1937 och New York 1939. Under 1940-50-talet utvecklade Chambert en personlig stil med mer raffinerade modeller. Hans möbler var ofta av hög kvalitet med tanke på hans bakgrund som snickare. Några av Chamberts ikoniska möbler är stolen "Poem" samt skåpet "Livets Vägskål". Han blev också erkänd som konstnär med sina abstrakta verk under 1950- och 60-talet.