Bertil Fridhagen

(Sverige, 1905-1993)
Bertil Fridhagen
(Sverige, 1905-1993)

BERTIL FRIDHAGEN, matgrupp, 6 stolar samt bord, "Reno", för Bodafors 1961.

Signerade. Stommar av ek, skivorna med faner av teak. Stolar med ribbade ryggar och tygklädsel. Bordet utdragbart med två iläggsskivor à 50 cm. Bordets längd 145 (totalt 245), bredd 89, höjd 73 cm.

Smärre slitage. Repor. Märken. Fläckar.

Utropspris
5 000 SEK