Konst Grafik
1152563
MAPP MED GRAFISKA BLAD, med 1903 daterad dedikation till Magnus Enckell av Alfred William Finch.

Grafiska blad av bl.a. Albert Gebhard (etsning, signerad och daterad i plåten Pirtti 28.11.1902, flicka med gitarr, plåtstorlek 27,5 x 18 cm), Ester Helenius (2 st litografier ur "La Rotonde"-mappen, bildstorlekar ca 25 x 24 cm och 32 x 25 cm), Kalle Carlstedt (träsnitt, signerat och daterad 1916, stilleben, bildstorlek 23,5 x 25,5 cm) och Eric O. W. Ehrström (träsnitt, signerat och daterat 1907, motiv från Hvitträsk, bildstorlek 11,5 x 9,5 cm).

Kantskador. Veck. Ställvis slitage.

Proveniens

Magnus Enckells familj.

Anja Lehtovuori
Anja Lehtovuori

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
400
4 221
451
Utropspris
600 EUR
Budhistorik (6 bud)
6 jul 23:31
400 EUR
5 jul 14:31
300 EUR
3 jul 13:50
250 EUR
29 jun 23:54
220 EUR
29 jun 12:10
200 EUR