Grafiska blad av bl.a. Albert Gebhard (etsning, signerad och daterad i plåten Pirtti 28.11.1902, flicka med gitarr, plåtstorlek 27,5 x 18 cm), Ester Helenius (2 st litografier ur "La Rotonde"-mappen, bildstorlekar ca 25 x 24 cm och 32 x 25 cm), Kalle Carlstedt (träsnitt, signerat och daterad 1916, stilleben, bildstorlek 23,5 x 25,5 cm) och Eric O. W. Ehrström (träsnitt, signerat och daterat 1907, motiv från Hvitträsk, bildstorlek 11,5 x 9,5 cm).
Kantskador. Veck. Ställvis slitage.
Magnus Enckells familj.