Fanerat med palisander, skuren dekor. Skiva av marmor. Fyra dörrar med bakomliggande hyllplan, dörrspeglar med målad dekor på metall av blommor. Bredd 206. Djup 48. Höjd 96 cm.
Dekorbortfall. Nagg. Slitage. Ett lås saknas. Nyckel saknas.
Tjolöholms slott