AXEL EINAR HJORTH, tillskriven byrå, Sverige, 1930-tal.
Byrå av mörkbetsad furu med tre lådor. Bredd 75, djup 43, höjd 74 cm.
Gott skick med visst slitage. Nyckel saknas.