KRISTIAN KROKFORS, ett par litografier, signerade och daterade -83.
"Vatten", bildstorlek 59,5 x 44 cm. Numrerad 37/50.
"Vattenfall", bildstorlek 59,5 x 45 cm. Numrerad 37/50.
Ej examinerad ur ram.
Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.