KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, fåtöljer, ett par, "Lilla Eva", ur Paradiset, Triva, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Ben av betsad bok. Klädd med textil. Sitthöjd 39, höjd 84 cm vardera.
Slitage. Torkad stoppning. Smärre fläckar.