TAUNO WIRKKALA, GUNGSTOL, 1900-talets mitt.

Svartmålad ram och meder. Armstöd av mahogny. Höjd 102 cm. Fast stoppad klädsel. Bredd 62,5 cm. Medernas längd ca 110 cm. Sitthöjd ca 40 cm.

Senare klädsel. Renoverad. Fläckar. Smärre slitage.

Utropspris
400 EUR