BORDSLAMPA, parian samt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets slut.
Skulptur i parian märkt Eneret i form av kvinnofigur uppbärande lampa. Rund fot i porslin med rödrosa och förgylld dekor. H tot inkl montering 43.
Smärre slitage. Repor. Ej funktionstestad. Nagg. Smuts.