Målad byrå med fyra lådor, beslag av mässing. Bredd 92, djup 56, höjd 85,5 cm. Nyckel finns.
Slitage och smärre skador. Repor, märken, torrsprickor. Nyckel ej i funktion. Två lås saknas.