KLAUS MICHALIK, taklampa, BAU RB 5578, 1900-talets slut.
Vit metallstomme, 8 opalglaskupor. Bär tillverkarens etikett. Total höjd 102, diameter ca 100 cm.
Smärre slitage. Smärre färgbortfall. Målfärg på takkoppen. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.