Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Design Möbler
1196153
BIRGER HAHL, spegelbyrå och pall för J. Kutvonens Möbelfabrik, 1930-tal.
Birger hahl, spegelbyrå och pall för j. kutvonens möbelfabrik, 1930-tal.

Fanerade med masur- samt flambjörk, svartmålade ben. Bredd 120 cm. Djup 42 cm. Total höjd 180 cm. Pall 50x40 cm. Höjd 44 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Nyckel saknas.

Möbelmässan i Helsingfors 1937.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
500 EUR