Betsat skåp av furu med två glasade dörrar, undertill med låda. Beslag av mässing. Bredd 114, djup 41, höjd 198 cm.
Slitage, skador och lagningar. Sprickor, repor, märken. Mindre listdelar saknas. Delvis äldre delar.