Åtta olika sagomotiv, diameter 5 cm. Var och en numrerad "NO 1304/2000". Stämplade "ISSUED BY ANDERS NYBORG INT", daterade 75-11-01 t.o.m. 76-05-01. Profilerna signerade Harold Salomon. Kultateollisuus, Åbo.
Sammanlagd silvervikt 683 g.
Medföljer kassett med två sagor lästa av Birgitte Price, skådespelerska vid Det Kongelige Teater.
Askens mått 31x7 cm. I originalförpackning.
H.C. Andersens 100-års jubileum 1875-1975.