HERTHA BENGTSON, vaser, 2 st, Stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
Chamotterat stengods, delvis glaserade. Signerad R Sweden HB 7. Höjd 20-21 cm.
Obetydligt ytslitage.