ARMLÄNSTOLAR, ett par, gustavianska Lindome-arbeten. 1700-talets slut.
Målade stolar med skuren dekor av humlekvistar, fjällskärning och hörnfleuroner. Överkragade kannelerade ben. Signerade OBS. Fast stoppad sits och rygg. Klädda armlän. Sitthöjd 43, bredd 60 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.