GERDA SPRINCHORN, bordslampa, "Solen". Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm, jugend.
Grönpatinerad brons, stående kvinnofigur med uppsträckta armar. Signerad Gerda Sprinchorn Herman Bergman Fud. Höjd ca 60 cm.
Normalt slitage, skärm saknas, elen ej genomgången, skadad bussning kring sladdhål.