Bing & Grøndahl, mat- samt kaffeservis, 54 delar, porslin. "Måsen", Danmark.
Bestående av:
15 koppar med 16 fat, diameter på fat 14 cm (1 fat andrasortering).
12 fat, 21 cm (9 andrasortering).
12 tallrikar, 24,5 cm (4 andrasortering).
2 serveringsfat, längd 28-34 cm.
1 serveringsfat, 32,5 cm.
2 fat, 24 cm.
1 fat med handtag, 25 cm.
2 skålfat, längd 17-24,5 cm (1 andrasortering).
6 fat, längd 8,5 cm (4 andrasortering).
1 terrin med lock, längd 26 cm.
Smärre slitage. Några andrasortering.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer