Yngve Ekström, vilstol med fotpall "Lamino" för Swedese 1900-talets senare del.
Stomme av bok, klädd med fårskinn. Brännmärkt. Sitthöjd ca 41 cm.
Slitage. Smärre skador på klädseln.