Josef Frank, skrivbord/sideboard modell 2115, för Firma Svenskt Tenn.
Mahogny, rektangulärt, sarg med tre lådor, tvärslå, brännstämplat, längd 130, bredd 46, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage.
Inköpt från Firma Svenskt Tenn, Strandvägen, Stockholm omkring år 1995.