Kaffekanna samt invändigt förgylld sockerskål och gräddkanna. Godronnerad dekor och pärlband. Gångjärnsförsett lock. Kaffekannan och sockerskålen stämplade R. Mellin, Helsingfors, gräddkannan stämplad V.K, Åbo.
Kaffekannans höjd 18 cm, sockerskålens bredd 20 cm.
Totalvikt 1077 g.
Helhetsintrycket är mycket gott.