Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtöljer ett par, "Rialto" tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Ek. Lösa plymåer. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 65 cm, sitthöjd 39 cm, tot. höjd 71 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Fläckar.