Alf Svensson, hurts / byrå, Bjästa Snickerifabrik, 1960-tal.
Byrå med fem lådor fanerad med teak. Lös sockel. Bredd 60, djup 45, höjd 58 cm.
Slitage, blekt, fläckar, repor, märken.