Takashi Murakami, offsetlitografi, signerad och numrerad 55/300.
"Reversed Double Helix Mega Power", 2005. Bladstorlek 72 x 72 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.
Takashi Murakami, japansk bildkonstnär och skulptör född i Tokyo. Han studerade vid Tokyo National University of Fine Arts and Music. Murakami är verksam curator och entreprenör och hjälper unga japanska konstnärer i början av deras karriärer. Murakami har en konstnärlig workshop, Hiropan factory, där medarbetare förverkligar hans idéer. Initialt intresserade sig Murakami för traditionell japansk konst men inspireras även av samtida konstnärer som Claes Oldenburg och Jeff Koons. Hans skapande förknippas med neopopkonsten. Han är känd för att ha skapat karaktären ”Mr Dob” som reproducerats i en mängd verk.