Jonas Bohlin, golvlampa "En dubbel Espresso", Källemo 1987.
Stomme av mattborstad aluminium, delvis blålackerad fot av metall, kupor av espresso-koppar, höjd ca 190 cm
Obetydligt ytslitage. Ej funktionstestad.
Enligt uppgifter från Källemo formgavs "En dubbel espresso" år 1987 och utfördes i ca 100 exemplar.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer