Cognacsfärgad skinnklädsel. Kopplade ben av bok. Sitthöjd 46, höjd 93 cm.
Skador. Lagningar. Fläckar. Märken.
Boman, Monica (red.), Svenska möbler 1890-1990, Signum, Lund, 1991, sid 173.
Modellen utställd på Världsutställningen i Paris 1937.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10