Piet Hein & Bruno Mathsson, bord, "Superellips", Bruno Mathsson International, 1900-talets andra hälft.
Skiva fanerad med ek. Ben i kromat stål. Etiekttmärkt. Längd 150 cm, bredd 100 cm, höjd 70 cm. Två st illäggsskivor vardera 50 cm.
Smärre fanerskador.