Bordslampor, ett par, ostindisk stil, 1900-talets slut.

Bordslampor av keramik på träsocklar, etikettmärkta Petersen's. En ljuspunkt vardera. Totalhöjd ink skärmar ca 68 cm. Urnans höjd ca 32 cm, höjd upp till lampfästet ca 40 cm.

Smärre slitage, fläckar. Ej funktionstestade.

Enligt uppgift inköpta vid George Hensher 1998.
Modellen heter Berries and Leaves.

Utropspris
3 000 SEK