Samiskt arbete, 4 delar, renhorn, varav en saltripa signerad Lars Pirak.
Saltkar i form av ripa, signerat, höjd 4 cm. Saltkar med sked, höjd 4,5 cm, en sked med ringar signerad JF för Johan Fankki och graverad dekor, längd 15 cm, samt ring med graverad dekor.
Smärre slitage. Smärre slitage.
Lars Nils Pirak var en samisk konstnär född i Jokkmokk i Norrbottens län. Pirak är känd som förnyare av det samiska hantverket och finns representerad på museer över hela världen. Han målade i akvarell och olja och har skapat trä- och renhornsskulpturer. Pirak har i sin konst hämtat motiv från den samiska kulturen, han skildrar renskötare, samer, jakt, religion och den storslagna norrländska naturen.