KOPP MED FAT, porslin, nyrokoko, Fabrica Gospodina, Moskva, troligen 1800-talets mitt.

Koboltblå glasyr med gulddekor och reserver med blomstermotiv. H 8.

Slitage.

Proveniens

Enligt uppgift erhållen som gåva efter Tsar Nikolai II:s kröningsmiddag i Moskva 1896.
Tillhört den ryska miljonärsfamiljen Zoubkoff och medförd till Sverige dit delar av familjen flydde efter revolutionen.

Utropspris
1 500 SEK