Plånbok i siden broderad med metalltråd, metallpaljetter, sidenband- och tråd. Motiv utvändigt av blomsterbuketter och kantbård. Invändigt med blandrankor, monogram möjligtvis "PL", och årtalet "1785". Ihopvikt 20 x 12 cm.
Plånbok i målat siden med sorgemotiv. Dekor av bland- och blomsterrankor, bland annat rosor och nypon. Utvändigt ena sidan målat motiv "Souvenir of Spophie Olsson", andra sidan "Minne av Lindström" samt texten "Allting förgängligheten krossar, blott tacksamhet, båd' tid, och öden trotsar". Invändigt motiv av kvinna vid minnesaltare i skogslund med texten "Du värnlösas stöd, dig oskuldens händer, ett offer tillsänder, får hjelp uti er nöd". Andra sidan motiv av kista, ymnigheteshord, medicinstav, våd och treudd, även texten "Dugden uphof dig belöne, göre lång din lefnads-dag. Lyckan följe, och bekröne alla dina företag." Ihopfälld 22 x 16 cm.
Den mindre slitage, fläckar, oxiderad metalltråd.
Den större omfattande slitage, skador och fläckar.