Mari Rantanen, screentryck på duk, ur IKEA Art Event-serien.
"Premiär", Numrerad. 200x122 cm. Omonterad.
Rullad. Obetydligt ytslitage.
Mari Rantanen, finländsk bildkonstnär. Utbildad vid Finska konstakademin, Helsingfors 1975-1979, vid Pratt Institute, New York, Professor vid Konstakademien i Stockholm 1996-2005. Mari Rantanen har alltid varit intresserad av färgens och formens samspel och ljusets uttryckskraft. Hennes måleri präglas av starka kraftfält och ett ytterst personligt färgspel i komplexa mönster.