Hans J Wegner, fåtölj, "CH-27", Carl Hansen & Son, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Stomme av ek med sits i flätad rotting. Brännmärkt under armstöd. Sitthöjd 38. längd 72, bredd 70, höjd 77 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis slitage, skador flätning.