Yngve Ekström, fåtölj med fotpall. "Lamino", Swedese, daterad 2009.
Stomme av svärtad bok. Sits klädd med svart fårskinn. Etikettmärkt. Sitthöjd 32, bredd 69 cm.
Smärre slitage. Klädsel på fåtöljen med slitage.