Stomme av förgyllt trä. Heltoppade fåtöljer samt pall, lösa plymåer i sitsarna. Runda kannelerade ben, samt skuren dekor av bl.a. bandrosett samt pärlstav. Sitthöjd 36 (+ plymå), total längd 196 cm.
Slitage, ställvis grövre. Fläckar. Smärre skador på klädsel. Torrsprickor. Senare klädsel.