Stolar, 4 st, "Hallunda", IKEA:s 1700-tals serie, 1900-talets slut.

Genombruten rygg, lös stoppad sits. Skuren dekor av bl a fleuroner, kopplad benställning. Brännmärkta. Sitthöjd ca 45 cm.

Senare vidgjorda sitsar med ny klädsel, mindre slitage.

Utropspris
6 000 SEK