Johan Petter Johansson, vägglampa/bordslampa, Triplex, 1900-talets mitt.
Industrilampa av lackerad metall, ställbar arm och lampskärm. Lampskärm av vit plast. För en ljuspunkt. Total höjd 83 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Färgbortfall. Stickpropp saknas. Smärre fläckar.