Värja, svensk, för infanteriofficer, 1700-talets slut.
Delvis blånerad
colichemardeklinga med förgylld dekor av lilla riksvapnet, fantrofé mm. Förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt och kannelerad knapp. Längd 100 cm.
Åldersrelaterat slitage. Kavellindning saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.