Arnold Madsen, tillskriven. "Clam chair/Muslinge fåtölj", sannolikt Madsen & Schubell, Danmark, 1940/1950-tal.

Ben och armlän av betsad/lackad bok, stoppad tygklädsel, sitthöjd ca 35 cm.

Fläckar. Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel.

Utropspris
40 000 SEK