Stomme av ek. Stoppad sits och rygg med pärlspikat läder. Sitthöjd ca. 46 cm.
Slitage. Märken. Klädsel med skador. En stolsrygg helt av.
Georg Vogl, född 1912, död 1993, var en tjeckoslovakisk-svensk optikkonstruktör, huvudsakligen verksam i Sverige. Vogl flydde till Sverige omkring 1939-40 och stolarna ska enligt uppgift funnits i hans ägo i Sverige.