Kan inte nå servern

Björn Weckström

(Finland, 1935 -)
Björn Weckström
(Finland, 1935 -)

Björn Weckström, soffbord, "Fenix", signerad Björn Weckström för Modern Historic 1900. Tillverkad 2011.

Består av tre separata delar. Benställ i akryl, glasskiva. Längd 120 cm. Bredd 100 cm. Höjd 41,5 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Litteratur

Soffbordet är avbildat i boken "Suomalaisten mestareiden
huonekalut, Antti Kallio ja Kari-Otso Nevaluoma". Sidorna 177-178.

Övrig information

The furniture selected for the Modern Historic 1900-collection is an ensemble from a number of famous, iconic pieces by Akseli Gallen-Kallela, Jean Sibelius, Aulis Blomstedt, Oiva Kallio, Kimmo Kaivanno, Timo Sarpaneva, Kimmo Pyykö, Yrjö Kukkapuro, Eero Aarnio.
Some of the furniture had been left out of larger production because they would have been too difficult to produce in larger volumes during the time they were originally designed.
The implementation of Timo Sarpaneva's steel tube furniture’s mass production was perceived challenging.
The prototype of Eero Aarnio's Champion- chair disappeared on its way to the United States, where its wider production was to begin.
The “Veistos”- chair (Sculpture in eng.) originated from collaboration with Yrjö Kukkapuro and sculptor Kimmo Pyykö. Pyykkö, known for his scrap and aluminum works, found a chair designed by Kukkapuro in a scrap yard and casted it as part of his piece. The steel chair has a relief depicting a sculpture.
Architect Aulis Blomstedt's “Kvartti” – chair (Quartet in eng.) is based on the Canon 60 -measurement system he developed, which aimed to base the modular system on body measurements so that different sized versions of the modules would be achievable by using the easiest calculation formulas.
Each of these iconic objects has its own stunning story.

Sculptor and jeweler Björn Weckström's designed acrylic table and chair was considered difficult to achieve the desired plasticity. A wooden mold was made to obtained the desired shape for the legs. The original model was designed in 1970's for the artist's own needs, and he still has two dining tables as a part of the interior furnishing. One unique coffee table and a dining table were manufactured in 2011.

Formgivare

Björn Weckström (f. 1935) är en pionjär inom den moderna smyckeskonsten. Hans smycken kännetecknas av enkla, rena former med skulpturala egenskaper. I sin formgivning utgår Weckström från det karga nordiska landskapet. Dels i sättet han förhåller sig till materialet och dels i de brutna och ojämna ytorna. Redan efter sin examen, 1956, arbetade han i olika material som han respektlöst blandade. Genom hans karriär har han formgivit kollektioner i silver, guld, akryl, brons. Detta sätt att närma sig formgivningen var banbrytande under 1960-talet. Under 1970-talet tillbringade Weckström mycket tid i Italien där han arbetade med skulptur. Han har också varit gästformgivare av konstglas för Nuutajärvi.

1956 - Guldsmedexamen
1961 – Deltar i en uppmärksammad utställning på V&A i London som sätter tonen för den nya smyckesvågen under 1960-talet ”The International Exhibition of Moderna Jewelry”
1963 – Grundar Lapponia tillsammans med entreprenören Pekka Anttila
1965 – Vinner första pris för sitt collier ”Flowering Wall” på juvelmässan i Rio, Brasilien
1968 – Tilldelas ”The Lunning Prize” i New York för colliert ”Living wall”
1978 – Prinsessan Leia bär colliert “Planetary Valleys” i Star Wars

För fler smyckesformgivare se även:
Torun Bülow-Hübe, Eelis Kauppi, Kristian Nilsson, Wiwen Nilsson, Pentti Sarpaneva, Ray Urban, Liisa Vitali, Tapio Wirkkala

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice