Børge Mogensen, Soffa, Federicia Furniture, Modell 2442, formgiven på 1960-talet.
Läderklädsel, stomme/sidor i ek. Soffans längd 199 cm, djup 76 cm, sitthöjd 42 cm, plakettmärkt Fredricia.
Smärre slitage, soffan finns ej i produktion längre.