Uno & Östen Kristansson, bordslampor, ett par, Luxus, Vittsjö, 1960-tal.
Tredelat stativ fanerat med palisander. Cylinderformade kupor av vit plast. För en ljuspunkt vardera. Etikettmärkta. Diameter 10, höjd 39,5 cm.
Ej funktionstestade. Smärre slitage.